fbpx

מה מספרות עלינו כפות הרגליים

אתם בטח מכירים את ההרגשה של לבוא הביתה מיום עמוס; הדבר הראשון שמתחשק זה לחלוץ את נעלינו, לעסות מעט את כפות רגלינו, לנעול את נעלי הבית הנוחות ולהרגיש תחושת שחרור – מעבר מהעולם החיצוני לעולם הפרטי בתוך הבית הפרטי שלנו/ מגע הינו הצורך האינטואיטיבי של האדם לטפל בעצמו ומגע בכפות רגלינו הנושאות אותנו בדרכי החיים נעים, מרגיע וכשהוא נעשה בצורה נכונה וע"י בעל מקצוע, הוא לא רק מרגיע, הוא גם מאד עוזר מאד לתהליכי הבראה.

מהי רפלקסולוגיה?

רפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול במגע הגורמת לגירוי כוחות הרפוי הטבעיים של הגוף ולהמרצתם. רפלקסולוגיה מקורה במילה REFLACTION שפרושה השתקפות – בבואה. השתקפות של כל איברי הגוף בכפות הרגליים. ע”י שיטות עיסוי ולחיצות מסוימות אנחנו מזרזים ומעודדים את תהליכי הרפוי הטבעיים של הגוף שמשפיעים עלינו הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. כל רגל מייצגת חצי גוף. האיברים בצד ימין של הרגל משתקפים על רגל ימין, האיברים בצד שמאל משתקפים על רגל שמאל והאיברים במרכז הגוף כאלו נחתכים באמצע וישתקפו בצד הפנימי של כפות הרגליים. האצבעות משקפות את הראש והחושים, והעקב את אזור האגן.
ככל שהאיבר בגוף קרוב לראש מקומו בכפות הרגליים יהיה בקרבת האצבעות. ככל שהאיבר בגוף יהיה קרוב לאגן ולגב תחתון מקומו בכפות הרגליים יהיה קרוב לעקב.

ההיסטוריה של הרפלקסולוגיה

עדויות ראשונות לרפלקסולוגיה כשיטת טיפול נראות בתחריטים ממצרים העתיקה מלפני כ-4000 שנה. עדויות נוספות מאותה תקופה נמצאו גם במזרח הרחוק. הרפלקסולוגיה המודרנית התפתחה דווקא במערב בראשית המאה העשרים. ד"ר פיצג'רלד רופא אף אוזן וגרון מארצות הברית גילה בעבודתו בבית החולים שהפעלת לחץ על קצוות הגפיים-ידיים רגליים, גורם לתחושה של הרדמה מקומית באזור הכתפיים, לסתות,אף, אוזניים וכל אזור הפנים. הוא השתמש באטבים וגומיות שלחצו על אצבעות הידיים והרגליים כדי לבצע ניתוחים קטנים ללא שימוש במשככי כאב וללא הרדמה. הוא גילה שאת הגוף חוצים 10 מרידיאנים שדרכם זורמת אנרגיה לאורך כל הגוף. את דרכו המשיכה יוניק אינגהם, פיזיותרפיסטית ומעסה שבנתה את המפה הרפלקסולוגית כפי שאנו מכירים היום.

מדוע דווקא כפות הרגליים? מה מיוחד בהן?

כפי שכבר נאמר כפות הרגליים משקפות למעשה את הגוף כולו בזעיר אנפין.כל האיברים, הבלוטות וחלקי הגוף מצוינים על כף הרגל ומונחים בגוף באותו סדר בדיוק. 
1. הרגליים וגם הידיים נמצאים בקצוות של הגוף. כשיש כאב או מצוקה של הגוף, הוא מפנה ומרכז את מירב האנרגיה וזרימת הדם לאיברים ההישרדותיים במרכז הגוף כגון לב, ראות ומפנה פחות משאבים לפריפריה ולאיברים הרחוקים מהמרכז כמו רגליים וידיים.זו הסיבה ששם נחוש ביתר שאת את אותות המצוקה. כפות הרגליים משקפות יותר את המצב האמיתי של האדם כיוון שהן "כלואות" בנעליים ומושפעות מהליכה ועמידה ואילו בידיים אנו עושים שימוש רב ביתר עדינות ובפחות לחץ. 
2. דרך כפות הרגליים ניתן לבדוק את היציבה של האדם. הרגליים הן האיברים שמחברים אותנו אל האדמה. משקל כל הגוף נשען עליהן ובהן נזהה מעין "הדפס" ליציבה שלנו. יציבת הגוף ושפת הגוף המושפעים ממצבי רוח וממצבים פיזיולוגיים נרשמים "ומוטבעים" על כפות הרגליים בעזרת חסימות וסימנים שאנו כרפלקסולוגים יודעים לקרוא אותם, לאבחן את מצב המטופל ולהחליט על שיטת טיפול.

זקן סיני אומר:
"אם חמות כפות רגליך וידייך- תחיה עד 120 שנה. אם חמות רק ידייך או רק רגלייך- תחיה עד גיל 60. אם קרות ידייך וגם רגליך – רוץ לרופא".
הטיפול הרפלקסולוגי משפר את זרימת הדם והסירקולציה בגוף ברמה ניכרת. שפור זרימת הדם והסירקולציה גורם לשרשרת פעולות בגוף שמשפיעות על בריאות האדם ועל הרגשה טובה יותר:
1.שפור זרימת הדם מקל על שרירים תפוסים וכאבים בגוף.
2.עוזר לשמור על חום הגוף בימים קרים גם בידיים וברגליים שנמצאים בקצוות הגוף.
3.מרגיע את מערכת העצבים ומשפר את איכות השינה.
4.עוזר לזירוז קצב חלוף החומרים וניקוז רעלים בגוף.
5.מאזן את מערכת החסון והמערכת ההורמונאלית.
6.משפיע לטובה על נשימה תקינה.

כרפלקסולוגים אנחנו לא מאבחנים מחלות- זהו התפקיד של הרופא.
אנחנו מאבחנים חסימות פיזיות ואנרגטיות שמתבטאות במכלול רב של סימנים בכפות הרגליים כגון:

עור יבש
חריצים רוחביים או אורכיים
יבלות
אצבעות מכופפות
טונוס
טמפרטורה
צבע
מבנה רגל
מבנה אצבעות
הולפוס
פלטפוס ועוד.

פילוסופיה עליה מתבססת הרפלקסולוגיה היא הפילוסופיה ההוליסטית המתייחסת אל האדם כשלם על כל הרבדים הפיזיים והרגשיים ומטפלת בו תוך הבנת המכלול.

מטרת הטיפול לאבחן את מקור הבעיה הגורם לסבל, לטפל בו ולשפר את מצב המטופל.

כף הרגל מחולקת לעקב, קשת, כריות ואצבעות ביניהם מתחלק משקל גופו של האדם. לכל חלק יש תפקיד משלו וחלוקת משקל משלו.
העקב – מתחיל את הצעד קדימה ותפקידו לתת ביטחון, יציבות וכוח להתחיל להתקדם. האיברים המצויים לפי המפה הרפלקסולוגית בעקב הם אזור האגן, שלפוחית השתן, מעי גס, רגליים, מפרקים, גב תחתון וכל השלד. בכל מקרה של כאב או מצוקה באחד האיברים האלה עיסוי העקב עשוי לשפר את המצב ולגרום לתחושה נעימה. 

הקשת – נותנת לכף הרגל גמישות וכוח. האיברים בגוף המיוצגים בקשת הם: מערכת עיכול עליונה, קיבה, וושט, קרדיה, כליות, כבד, כיס מרה, טחול ומערכת המין. כשאנו בתקופה של רגשות עזים, מועקה, מכאובים באזור הבטן, בעיות מחזור, בטן עצבנית, גזים, עצירות וכדו' .
לחיצות ועיסוי באזור הקשת יהיו נעימים ומרגיעים מאד. 

הכריות – נותנות את התנופה קדימה. האיברים בגוף המשתקפים באזור זה הם ראות, לב, כתפיים וידיים. אזור הכריות מיצג את אלמנט האש המתייחס למערכות יחסים של האדם עם סביבתו, את עולם העשייה, השאפתנות והרצון להתפתח וכשנחוש לא מרוצים, מתוסכלים בתחומים אלה, לחיצות על הכריות עשויות להרגיע. 

האצבעות – מובילות לצעד הבא. האיברים בגוף המשתקפים באצבעות הם העיניים, האוזניים, ראש ,מוח, מערכת העצבים.
באירועים של כאבי ראש, מיגרנות, נדודי שינה וכדו' עיסוי ולחיצה על האצבעות יעיל להשגת רגיעה ונינוחות.

כל מבנה כף רגל מולד מלמד על יכולות, כישורים, נקודות חוזק ונקודות חולשה. כף הרגל מאפשרת דרך ניתוח החסימות השונות לראות עד כמה היא רחוקה או קרובה לצורתה המקורית.
ככל שהרגל "רחוקה" יותר מהמקור- כלומר צבע חריג, חריצים עמוקים, טונוס רפוי או נוקשה, אצבעות מכופפות ועוד- כך הקונפליקטים אצל האדם רבים יותר והפער בין היכולות למימוש שלהם גדול יותר.

ראוי לכפות הרגליים שלנו שנפנק אותן מכל האיברים בגוף, הן די מקופחות. הן נושאות את משקל גופינו, יש עליהן מתח רב, ואנחנו נוטים לדחוס אותן לתוך נעליים שאינן תמיד נוחות ומתאימות (אבל הן באופנה).
הנטייה הטבעית הרווחת, הינה להתעלם מכאבי הרגליים. התעלמות זו היא התעלמות מאיתותי המצוקה שבגוף וסופה להתבטא בכאבים שונים בגוף כגון: כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש ועוד.

טיפים לעזרה עצמית

1. להקפיד על נעליים נוחות.
2. לטבול אותן פעמיים שלוש בשבוע בקערה עם מים פושרים עם כמה טיפות שמן אתרי לבנדר.
3. לנגב ולעסות אותן עם קרם כרבע שעה.

Shopping Basket